Poslanci v Liptovskom Mikuláši schvaľujú protizákonne obchody

Autor: Vincent Kultan | 23.2.2016 o 12:15 | Karma článku: 7,03 | Prečítané:  2259x

Napriek upozorneniam Úradu pre verejné obstarávanie aj Najvyššieho kontrolného úradu sa v Liptovskom Mikuláši pokračuje v podozrivom a predraženom nákupe akcií. 

Podozrivé obchodovanie Liptovského Mikuláša s akciami firmy FIN M.O.S. pokračuje. Po verejnej kritike predraženého nákupu vianočnej výzdoby primátor Ján Blcháč nechal schváliť aspoň nákup ďalších akcií tejto firmy za 200 tis. eur s odôvodnením, že je potrebná oprava havarijného stavu verejného osvetlenia. FIN M.O.S. ju pre mesto urobí, mesto na oplátku nakúpi jej akcie (názorná ukážka ako sa obchádza verejné obstarávanie). O ktoré osvetlenie a lokality ide, žiaľ, primátor nikomu neprezradil. Poslanecká väčšina SMER, SNS za pomoci viacerých nezávislých poslancov nákup bez problémov schválila. Urobila tak aj napriek upozorneniam opozície a verejnosti, že takýto obchod je nezákonný. Opoziční poslanci predložili priamo na rokovaní vyjadrenia Úradu pre verejné obstarávanie a Najvyššieho kontrolného úradu, ktorí takéto obchodovanie jasne odmietli. Nesúlad so zákonom o verejnom obstarávaní bol ale asi príliš veľký aj pre samotného primátora. Ten nakoniec obchod nepodpísal a samotné uznesenie z októbra 2015 nechal vo februári 2016 zrušiť. Tí istí poslanci čo ho schválili, ho opäť zrušili – bez slova, poslušne. A čo prvých 10 dodatkov, kde postupoval Ján Blcháč obdobne? Fakticky aj tie vyhlásil Ján Blcháč za nezákonne. Veď s viacerými sa ani neunúval do zastupiteľstva. Obchádzanie zastupiteľstva je v prípade primátora Jána Blcháča už recidíva.

               Firma FIN.M.O.S. je od roku 2007 vlastníkom aj prevádzkovateľom verejného osvetlenia a rozhlasu v našom meste. Podľa vyjadrenia znalcu, v rokoch 2007-2010 do nich zainvestovala táto spoločnosť v meste približne 1,2mil. eur. Liptovský Mikuláš jej však za služby zaplatí do roku 2024 viac ako 4,4mil eur. Ak sa znalec nemýli, za rovnakú investíciu aj s úrokmi by zaplatilo naše mesto okolo 2mil. eur. Koho bonusom je 2,4 milióna eur z vrecka daňových poplatníkov? Samozrejme, že  v roku 2024 (keď skončí zmluva) môže Liptovský Mikuláš odkúpiť svoje vlastné osvetlenie späť. Ktovie, aká bude cena a či vôbec bude FIN M.O.S. ochotný niečo predať. Ako vraví citát z českej klasiky....Mě by jen zajímalo, kde udělali soudruzi z Liptovského Mikuláše chybu.......

               A ako ďalej? Mestský úrad na príkaz primátora hľadá spôsob ako legálne obchodovať s FIN M.O.S.om. To nebude jednoduchá práca. Jednoduché to ale bude mať primátor v mestskom zastupiteľstve. Tam sa v kuloároch verejne šepká o ovplyvňovaní poslancov pri hlasovaní. Viacerí poslanci sú platení z peňazí mestských organizácií zvláštnym spôsobom, iní riešia cez MsZ svoje súkromné záujmy. Zažili sme už aj slzy zúfalstva vládnej poslankyne, vážne vyjadrenia koaličných poslancov mimo kamier, náhle zmeny názorov nezávislých poslancov či verejné vyjadrenia bývalých zamestnancov o atmosfére strachu a o nálepke „nežiadúci“ pri hľadaní pracovného miesta.

Dá sa v takejto atmosfére pracovať na rozvoji mesta a očakávať spokojnosť jeho obyvateľov? 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Inšpekcia robí čudné kroky, ale vojna to nie je

Inšpekcia vyšetruje, NAKA vyšetruje, občan je zmätený.

Stĺpček Jakuba Fila

Pri sporoch v polícii stačí pozorne sledovať Smer

Situáciu zrejme úplne nerozkľúčujeme.


Už ste čítali?