Náhody, ktoré vrhajú na mesto ale (asi) aj prokuratúru zlé svetlo

Autor: Vincent Kultan | 8.8.2016 o 19:22 | Karma článku: 8,44 | Prečítané:  2726x

Keď polícia niekoho obviní, o veci rozhoduje prokurátor. Ak je obvineným primátor, ktorý mestské peniaze posiela firme vlastnenej ľuďmi s priezviskom zhodným s priezviskom krajského prokurátora, začnú vznikať otázky. 

Alebo veríte na náhody?

Primátora Liptovského Mikuláša Jána Blcháča polícia opakovane obvinila kvôli kauze Heliport. Bez súhlasu a vedomia mestského zastupiteľstva uzavrel so súkromníkom mimosúdnu dohodu. Hovorí sa v nej o sume takmer 3 milióny eur. Pán primátor už dnes svoju chybu uznal a zmluvu považuje za neplatnú. Podnikateľ v médiach naopak zopakoval, že dohodu považuje stále za platnú.

            Polícia obvinila Jána Blcháča v súvislosti s kauzou Heliport. Prvé dve obvinenia vzniesol vyšetrovateľ okresnej kriminálky v Liptovskom Mikuláši ešte vlani. Októbrové aj decembrové obvinenie dozorujúci prokurátor z Martina vrátil polícii s tým, že k trestnému činu došlo, len treba spresniť obsah obvinenia.

            Začiatkom januára mal už spis v rukách vyšetrovateľ krajskej kriminálky v Žiline. Ten sa stotožnil s názorom, že Ján Blcháč trestný čin spáchal a obvinil ho do tretice. V apríli. Odvtedy - teda od apríla - prokuratúra mlčí, pričom predtým dokázala rozhodnúť v priebehu 30 dní. A kým prokuratúra mlčí, v Mikuláši sa plus mínus v tom istom čase dejú veci.

            V apríli podpísal primátor Ján Blcháč dve zmluvy na externé právne služby so žilinskou eseročkou Hadbábna. Podľa každej z nich môže firma mestu vyfakturovať po 12-tisíc eur. Majiteľmi Hadbábna & spol., advokátska kancelária, s.r.o., sú JUDr. Oľga Hadbábna a JUDr. Emil Hadbábny. Šéfom Krajskej prokuratúry v Žiline je istý JUDr. Emil Hadbábny. Veríte na náhody? Nehovoriac o tom, že spoločnosť Hadbábna už od mesta čerpá mesačný paušál vo výške 1368 eur. Tento paušál v celkovej výške 23.256 eur čerpá spoločnosť napriek tomu, že podľa klauzuly v zmluve nemusí viesť žiadnu evidenciu o tom, čo pre mesto urobila. Aj keby viedla, paušál sa neviaže na výkon.

            Či má spoločnosť Hadbábna zmluvu aj s inými mestskými firmami ostáva nezodpovedané. Pravdepodobne má.

            V prípade mikulášskej radnice sme ako opozičný poslanecký klub nedávno ostro kritizovali, že za niečo viac ako rok podpísal primátor Blcháč zmluvy na externé právne a iné služby za asi 120-tisíc eur ročne.

            Vyzerá minimálne zvláštne, ak v čase, kedy sa má začať na úrovni prokuratúry rozhodovať o postavení Jána Blcháča pred súd, dochádza k podpisu viacerých zmlúv. Podpisuje sa to so spoločnosťou, ktorú vlastnia ľudia z rovnakého mesta, s rovnakým priezviskom (i krstným menom) a s rovnakým titulom pred menom, aké má krajský prokurátor. Vzhľadom na ochranu, ktorú prokurátori zo zákona požívajú je pre bežného občana zložité dopracovať sa k údajom o ich rodinných príslušníkoch. Generálny prokurátor môže otázky, ktoré sú momentálne na programe dňa, veľmi rýchlo zodpovedať. A preto mu dávame celú situáciu do pozornosti.

            Človek si môže po tom, čo sa deje okolo vyšetrovania biznisov špičiek strany Smer, pri pohľade na zmluvy Jána Blcháča začať myslieť všeličo. A áno - Ján Blcháč je člen strany Smer tiež. Veríme preto, že sa na jeho konanie a na toky peňazí pozorne pozrú kompetentní ľudia. V novom svetle vyzerajú niektoré z predražených zmlúv na externé služby v hodnote 120-tisíc viac podozrivo ako zmysluplne.

PS: Nielen právne služby v Liptovskom Mikuláši zaváňajú netransparentnosťou. Ekonomický audit mesta Liptovský Mikuláš robí firma ktorej spolumajiteľkou je istá pani Kováčiková. Tá donedávna spolu s primátorom Jánom Blcháčom vlastnila inú firmu. Ale o tom nabudúce.

(Autor je poslancom mestského zastupiteľstva v Liptovskom Mikuláši a predsedom opozičného klubu.)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Fico, Kaliňák či Danko to nie sú. Kto sú najmajetnejší politici na Slovensku

Aktivisti skontrolovali majetok verejných funkcionárov.

DOMOV

Znalca odsúdili za platinové sitká na desať rokov

Druhého obžalovaného Juraja Lettricha súd oslobodil.


Už ste čítali?