Náhody, ktoré vrhajú na mesto ale (asi) aj prokuratúru zlé svetlo

Autor: Vincent Kultan | 8.8.2016 o 19:22 | Karma článku: 8,44 | Prečítané:  3489x

Keď polícia niekoho obviní, o veci rozhoduje prokurátor. Ak je obvineným primátor, ktorý mestské peniaze posiela firme vlastnenej ľuďmi s priezviskom zhodným s priezviskom krajského prokurátora, začnú vznikať otázky. 

Alebo veríte na náhody?

Primátora Liptovského Mikuláša Jána Blcháča polícia opakovane obvinila kvôli kauze Heliport. Bez súhlasu a vedomia mestského zastupiteľstva uzavrel so súkromníkom mimosúdnu dohodu. Hovorí sa v nej o sume takmer 3 milióny eur. Pán primátor už dnes svoju chybu uznal a zmluvu považuje za neplatnú. Podnikateľ v médiach naopak zopakoval, že dohodu považuje stále za platnú.

            Polícia obvinila Jána Blcháča v súvislosti s kauzou Heliport. Prvé dve obvinenia vzniesol vyšetrovateľ okresnej kriminálky v Liptovskom Mikuláši ešte vlani. Októbrové aj decembrové obvinenie dozorujúci prokurátor z Martina vrátil polícii s tým, že k trestnému činu došlo, len treba spresniť obsah obvinenia.

            Začiatkom januára mal už spis v rukách vyšetrovateľ krajskej kriminálky v Žiline. Ten sa stotožnil s názorom, že Ján Blcháč trestný čin spáchal a obvinil ho do tretice. V apríli. Odvtedy - teda od apríla - prokuratúra mlčí, pričom predtým dokázala rozhodnúť v priebehu 30 dní. A kým prokuratúra mlčí, v Mikuláši sa plus mínus v tom istom čase dejú veci.

            V apríli podpísal primátor Ján Blcháč dve zmluvy na externé právne služby so žilinskou eseročkou Hadbábna. Podľa každej z nich môže firma mestu vyfakturovať po 12-tisíc eur. Majiteľmi Hadbábna & spol., advokátska kancelária, s.r.o., sú JUDr. Oľga Hadbábna a JUDr. Emil Hadbábny. Šéfom Krajskej prokuratúry v Žiline je istý JUDr. Emil Hadbábny. Veríte na náhody? Nehovoriac o tom, že spoločnosť Hadbábna už od mesta čerpá mesačný paušál vo výške 1368 eur. Tento paušál v celkovej výške 23.256 eur čerpá spoločnosť napriek tomu, že podľa klauzuly v zmluve nemusí viesť žiadnu evidenciu o tom, čo pre mesto urobila. Aj keby viedla, paušál sa neviaže na výkon.

            Či má spoločnosť Hadbábna zmluvu aj s inými mestskými firmami ostáva nezodpovedané. Pravdepodobne má.

            V prípade mikulášskej radnice sme ako opozičný poslanecký klub nedávno ostro kritizovali, že za niečo viac ako rok podpísal primátor Blcháč zmluvy na externé právne a iné služby za asi 120-tisíc eur ročne.

            Vyzerá minimálne zvláštne, ak v čase, kedy sa má začať na úrovni prokuratúry rozhodovať o postavení Jána Blcháča pred súd, dochádza k podpisu viacerých zmlúv. Podpisuje sa to so spoločnosťou, ktorú vlastnia ľudia z rovnakého mesta, s rovnakým priezviskom (i krstným menom) a s rovnakým titulom pred menom, aké má krajský prokurátor. Vzhľadom na ochranu, ktorú prokurátori zo zákona požívajú je pre bežného občana zložité dopracovať sa k údajom o ich rodinných príslušníkoch. Generálny prokurátor môže otázky, ktoré sú momentálne na programe dňa, veľmi rýchlo zodpovedať. A preto mu dávame celú situáciu do pozornosti.

            Človek si môže po tom, čo sa deje okolo vyšetrovania biznisov špičiek strany Smer, pri pohľade na zmluvy Jána Blcháča začať myslieť všeličo. A áno - Ján Blcháč je člen strany Smer tiež. Veríme preto, že sa na jeho konanie a na toky peňazí pozorne pozrú kompetentní ľudia. V novom svetle vyzerajú niektoré z predražených zmlúv na externé služby v hodnote 120-tisíc viac podozrivo ako zmysluplne.

PS: Nielen právne služby v Liptovskom Mikuláši zaváňajú netransparentnosťou. Ekonomický audit mesta Liptovský Mikuláš robí firma ktorej spolumajiteľkou je istá pani Kováčiková. Tá donedávna spolu s primátorom Jánom Blcháčom vlastnila inú firmu. Ale o tom nabudúce.

(Autor je poslancom mestského zastupiteľstva v Liptovskom Mikuláši a predsedom opozičného klubu.)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?