Podozrenia ohľadom zimného štadióna v Liptovskom Mikuláši narastajú

Autor: Vincent Kultan | 9.9.2019 o 8:18 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  5541x

Liptovskomikulášsky hokej je tradíciou. Táto tradícia na svoje pokračovanie potrebuje prehľadné, efektívne a poctivé riadenie. Je tomu ale v Liptovskom Mikuláši naozaj tak?

V posledných dňoch sa dajú vidieť aktivity na ďalšej etape rekonštrukcie, ktorú opätovne riadi mesto Liptovský Mikuláš. Pozreli sme sa bližšie na to, ako chce mesto v rekonštrukcii pokračovať. Pozreli aj preto, lebo vedenie mesta "neposlušným" poslancom žiadne informácie neposkytuje, na otázky neodpovedá, alebo sa odpovedi vyhýba.

My poslanci sme ostali zarazení, ako mesto s touto rekonštrukciou naložilo. Začiatok sa dá zhrnúť asi takto: keď si doma opravujete kúpeľňu, voláte si overených a spoľahlivých majstrov. Ak opravuje mesto, volá si firmu „bez minulosti“. Navyše sa zdá, že žiadna „súťaž“ na zhotoviteľa nemohla prebehnúť. Môže to dobre dopadnúť?

Ako si mohlo mesto vybrať firmu, ktorá nepodnikala v danej oblasti

Zmluva za 139.200€ na rekonštrukciu zimného štadióna bola podpísaná 9.8.2019 (mestom 12.8.) s firmou APERA s.r.o. Ak chce firma robiť stavebné práce, musí ich mať zapísané v predmete podnikania. Firma APERA si ich zapísala 8.8.2019!!! Alebo, zapísala si firma oprávnenie preto, lebo bola vopred s mestom dohodnutá na tom, že zákazku získa?

Mesto pri výbere dodávateľa na zákazku s hodnotou 139 tis. eur musí „hľadať“ iba medzi dodávateľmi, ktorí sú na to oprávnení. Aj keď mesto nemusí pri zmluve na 139.200€ urobiť verejné obstarávanie, či inú „vážnejšiu“ formu výberu, musí dbať na hospodárne nakladanie s majetkom nás všetkých.

Podpis zmluvy takmer v deň splnenia podmienok je podozrivý

Aké asi „výberové konanie“ mohlo prebehnúť, ak firma APERA nespĺňala kritéria? Alebo prebehol výber 9.8 ráno a poobede bola súťaž uzavretá-zmluva podpísaná? O tom, že firma APERA mala minulý rok celkovo nižšie tržby ako je výška práve získanej zákazky snáď ani netreba hovoriť. Ďalšou „perličkou“ je, že firma sa objavila v registri partnerov verejného sektora  9.8.2019, teda v deň podpisu zmluvy.

Niekomu sa v meste naozaj darí. Firma APERA nie je vo vzťahu s mestom nováčikom. Firme sa podarilo od mesta úspešne prenajať priestory v mestskom Župnom dome. Priestory sa na náklady mesta aj zrekonštruovali a vznikol Ines Café bar Župný dom.

Dvere za 32.000€ ročne

V danom čase sme ako poslanci navrhovali, aby sa do mestských priestorov Župného domu presťahovalo Informačné centrum. Jediným argumentom prečo nie bolo, že nie je možné urobiť do budovy Župného domu vchod z ulice. Pre Informačné centrum sa to nedalo, ale pre Ines Café bar Župný dom sa to podarilo. A tak musí mesto platiť za prenájom priestorov Informačného centra v inej budove cca. 32.000€ ročne z vrecka nás, občanov. Skrátka dvere do Župného mesta vyšli občanov poriadne draho.

Liptovskomikulášsky hokej je tradíciou. Tradície sa majú udržiavať. Nedá sa mať iba opravené cesty, ale nestarať sa o športoviská pre naše deti, mládež aj dospelých. Je však zlé ak sa šport stane zásterkou zvláštnych osobných záujmov, podivných zmlúv a nikdy nekončiacich dlhov. Dlhov, ktoré v konečnom dôsledku zaplatí občan zo svojho vrecka. Či chceme alebo nie, hokej a všetko okolo sa musí riadiť ako každá iná firma – efektívne, prehľadne a hlavne udržateľne.

Prestaňme budovať zimný štadión ako sovietsky kolchoz!!!

Ak chceme dobrý hokej v Mikuláši, prestaňme budovať zimný štadión ako sovietsky kolchoz!!! Deti a mládež potrebujú poriadne šatne, nie podozrivé zmluvy. Vedenie mesta kľučkuje v zákonoch, ale to neznamená, že koná v prospech hokeja, v prospech nás všetkých.

A ako na to v hokeji? Najprv si musíme povedať pravdu koľko môže a bude mesto prispievať na hokej. Dlhodobo navrhujeme, aby sa príspevok vypočítal ako pevné percento z rozpočtu – jednoduché, jasné, prehľadné. To by mal byť prvý krok. A nasledovať by mali aj ďalšie.

Autor je predseda poslaneckého klubu Nový Mikuláš (KDH, SaS, OĽaNO, NOVA, ŠANCA)

Ps1: O tom, ako vedenie mesta spôsobilo chaos v hokeji a futbale, čo dnes už rieši prokurátor a súdy zas niekedy nabudúce. Spomínaná zákazka je len slabým odvarom toho, čím si budú musieť oba športové kluby vďaka „dobre spravovanému mestu“ prejsť.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Inšpekcia robí čudné kroky, ale vojna to nie je

Inšpekcia vyšetruje, NAKA vyšetruje, občan je zmätený.

Stĺpček Jakuba Fila

Pri sporoch v polícii stačí pozorne sledovať Smer

Situáciu zrejme úplne nerozkľúčujeme.


Už ste čítali?